"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. W tym roku akcja przebiega pod hasłem "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Hasło to zachęca do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. W Polsce akcja sprzątania świata tradycyjnie przypadła w trzeci weekend września, czyli w dniach 20-22 września 2019 r. Podczas tegorocznej 26. edycji Akcji szczególną uwagę zwraca się na zmiany klimatyczne spowodowane zaśmiecaniem Ziemi oraz zanieczyszczenia otwartych terenów tj. lasów, miejsc wokół jezior, wzdłuż rzek i kanałów, na polach i łąkach. Śmieci tam zalegające zagrażają zwierzętom, roślinności, a nawet mogą powodować skażenie gleby oraz wód gruntowych.
Od wielu lat we wrześniu uczniowie naszej szkoły stają się częścią tej chwalebnej inicjatywy, sprzątając okolice naszej szkoły i miejscowości. Koordynatorem tegorocznej akcji była pani Irena Kiedrowska. 21 września 2019 roku w akcji „Sprzątania świata” uczestniczyli uczniowie klasy V b, którzy do realizacji przedsięwzięcia otrzymali worki i rękawice od Przyjaciela naszej szkoły - Nadleśnictwa Miastko. Uczniowie w pełni zaangażowali się w przywrócenie porządku w okolicach swojej miejscowości. Jak zawsze (niestety!) okazało się, że na drodze i w lesie znaleźć można wiele papierów, szkła i innych śmieci. Szkoda, że nie każdy potrafi zadbać o porządek wokół siebie i trzeba organizować specjalne akcje sprzątania pięknych okolic Miastka – "Bramy do Natury".

data publikacji: 2019-09-21 00:00:00