ANDRZEJKI 2020

2020-11-30 00:00:00  |  Celina Król  |

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.

W poniedziałek, 30 listopada, obchodziliśmy w naszych zerówkach andrzejki.  Dzieci z każdej grupy chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić, co je czeka. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w sali zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z andrzejkami – lanie wosku.  Po słowach: „Czary – mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą, co nam wróżby przepowiedzą”, dzieci podchodziły do miski z wodą i z pomocą dorosłej osoby lały wosk przez dziurkę od klucza.  Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały, co je czeka w przyszłości.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże.

Pewne jest to, że naszym dzieciaczkom przyniosły wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

Zapraszamy do fotogalerii.