Święto 3 Maja

2022-04-30 00:00:00  |  Celina Król  |

,,Wie już przedszkolak mały,

Że na tle czerwonym widnieje orzeł biały..."

Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 r. sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Z okazji zbliżających się świąt majowych nasi trzecioklasiści uczestniczyli w  Rajdzie Barw Narodowych  zorganizowanym przez SP1 we współpracy z Referatem Promocji, Kultury i Sportu Gminy Miastko.

Nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził miły gość - Pani Bernadeta Zwolska, kierownik miasteckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Pani Bernadeta zaprezentowała dzieciom bajki, wykorzystując teatrzyk kamishibai.

Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Dzieci wysłuchały dwóch bajek - ,,Dwa ptaszki" i ,,Brzydkie kaczątko".

Dziękujemy Pani Bernadecie za ciekawe spotkanie czytelnicze.

Nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych również uczciły święto 3 Maja i wierszykiem, i pięknym strojem w barwach narodowych.

Było też kodowanie symbolem orła białego w koronie.

29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Święto to jest wspaniałą możliwością, aby uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna, Patriotyzm i Wolność. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa 5a przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Apel uświetnili swymi występami Malwina Miśków z kl. 2b oraz chór szkolny.

29.04.2022 r. rozstrzygnięto gminne konkursy związane tematycznie z nadchodzącymi świętami majowymi. Z wielką dumą i satysfakcją informujemy o sukcesach wokalnych i plastycznych naszych uczniów.

W Gminnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej ,,Śpiewamy dla Ciebie Polsko!" nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca w swojej kategorii:

I miejsce zajął Julian Kolenda z klasy 1a, zaś miejsce II zajęła Malwina Miśków z klasy 2b.

Bardzo dziękujemy też pozostałym reprezentantom: Idze Pietrzykowskiej, Wiktorii Januszewskiej, Marcie Hamerskiej, Mai Chadei i Zofii Piorun za zaangażowanie i piękne występy.

Pragniemy również pogratulować Hannie Siarneckiej z kl. 2a I miejsca w Gminnym Konkursie Plastycznym ,,Polska - moja Ojczyzna". Brawo!

Gratulujemy i życzymy ciągłego rozwijania talentu.

Organizatorem konkursów była Szkoła Podstawowa nr 1 w Miastku.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.