Artykuł pochodzi ze stronny
Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Miastku

Tydzień Kaszubski w naszej szlole

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta.

Na lekcjach plastyki uczniowie naszej szkoły poznawali haft kaszubski, przygotowując wystawę z tej okazji.

Obchody Dnia Jedności Kaszubów koordynuje Pan Marek Wantoch Rekowski oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, którego członkowie miasteckiego oddziału przybliżali w tym tygodniu naszym uczniom język, kulturę i tradycję Kaszubów.

Uczniów klas pierwszych i drugich odwiedził Prezes miasteckiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Pan Henryk Telesiński. Nasz gość zapoznał dzieci z kulturą i tradycją Kaszubów, osłuchał z językiem kaszubskim, czytając „Kaszëbsczé legeńdë”, a nawet zaśpiewał dla nich znane wszystkim „Kaszëbsczé nótë” („Abecadło kaszubskie”) oraz ulubioną piosenkę z dzieciństwa o kozie.

Uczniowie klasy 1b gościli panią Helenę Binczyk, która jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Pani Helenka przybliżyła dzieciom historię i kulturę Kaszub oraz język kaszubski, który bardzo zainteresował dzieci. Wspólnie wykonali również małego gryfika, który widnieje w godle kaszubskim. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.

 

Zwieńczeniem tygodnia kaszubskiego w naszej szkole była wizyta gości ze Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w oddziałach przedszkolnych. Dzieci odwiedzili p. Henryk Telesiński i p. Ewa 0strowska – Łukasiewicz – prezes i wiceprezes miasteckiego oddziału Zrzeszenia.

Podczas spotkania maluchy wysłuchały jednej z legend ze zbiorku „Kaszëbsczé legeńdë” (oczywiście po kaszubsku) oraz znanej pieśni „Kaszëbsczé nótë” („Abecadło kaszubskie”). Obejrzały przepiękne wzory kaszubskie na przyniesionych przez gości serwetkach, obrusach, poszewkach i poduszkach. Zachwyciły się zabawkami - lalkami w strojach kaszubskich. Na koniec był kuch, czyli pyszna drożdżówka upieczona specjalnie dla naszych dzieci przez panią Ewę.

A że dzieci były grzeczne, to otrzymały prezent od nauczycieli - ołówki w kaszubskie wzory, którymi wykonały przepiękne prace.

Nauczyciele i dzieci serdecznie dziękują naszym gościom za przemiłą i bardzo pouczającą wizytę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

 

data publikacji: 2023-03-17 00:00:00